W ostatnich miesiącach pojawiły się fatalne informacje, na jak wielką skalę zostały zmarnowane  zbiory szyszek z WDN – ów oraz drzew doborowych  dla Leśnego Banku Genów w Kostrzycy.

Problem ten dotyczy głównie nadleśnictw z południa Polski z okresu ostatnich dziesięciu lat.

Okazało się, że około 80 % procent zbiorów szyszek nie przedstawia żadnej wartości genetycznej, gdyż nie pochodzi z wytypowanych WDN – ów lecz z innych drzewostanów!

 

             Gdzie tkwi przyczyna tego stanu rzeczy?

Otóż w przypadku sosny zwyczajnej zbiór  z danego WDN -u powinien odbywać się ze 150 drzew po około kilogramie z drzewa pod ścisłym nadzorem nadleśnictwa!

Jeżeli nadzoru brak, a zbieracze są niesolidni to zamiast na 150 drzew wchodzą na połowę lub jeszcze mniejszą ilość, a nadwyżkę kilogramów rozsypują do worków tak aby ilość się zgadzała. Taki scenariusz jest jeszcze w miarę „pozytywny”, gdyż szyszki  w jakimś stopniu nadal reprezentują pulę genetyczną danego drzewostanu nasiennego.

Co natomiast zrobić jeżeli zebrany materiał nasienny jest niewiadomej proweniencji i pochodzi z jakiegoś młodnika!!!

 

Te nadużycia  nie miały by miejsca gdyby kryterium doboru firny szyszkarskiej nie była tylko stawka za kilogram lub wejście lecz jej referencje i doświadczenie w branży.

Niestety firmy same zaniżają stawki co sprawia, że zbiory przestają być dla nich opłacalne i dochodzi do „przekrętów”. Szczególnie  jest to widoczne na ternach górzystych, gdzie  warunki  terenowe są zdecydowanie gorsze przez co i wydajność słabsza. Ceny w tych nadleśnictwach powinny być zdecydowanie wyższe,  a zaniżone oferty powinny być automatycznie odrzucane. Dotyczy to szczególnie niektórych firm z po za regionu  , które oferują swoje usługi na zbiór jodły i świerka  na Podkarpaciu.

 

Jeżeli nadleśnictwa w których doszło do tych zaniedbań –  przy wyborze firmy nadal będą kierować się tylko czynnikiem finansowym a nie kompetencjami i solidnością zbieraczy to problem nadal będzie się powtarzał, a nasze pieniądze marnowane.

 

Warto tutaj wymienić kilka firm godnych polecenia, które mogą zagwarantować, że zebrany materiał nasienny będzie wiarygodny:

 

Z terenu Małopolski Marcin Szczotka

Z  Ziemi Lubuskiej Marek Majewski

Z Kujaw Darek Chotyński – Wiewiórka

Z centralnej Wielkopolski i Pomorza : Krzysztof. Wnykowicz – andor@post.pl

                                                         Jakub. Pruchniewicz-       jaq@data.pl

Z północnej Wielkopolski Leszek Grabowski i Grzegorz Norkowski – http://www.alpinex.net.pl/

Z terenu Mazur   Marcin Sołtaniuk – stomp@vp.pl


Komentarze