m

Tegoroczne zbiory szyszek daglezji i jodły przedstawiają się mizernie w porównaniu z poprzednimi latami. Urodzaj daglezji w tym roku jest właściwie  bardzo słaby i nawet nie podejmowane były na drzewostanach nasiennych próby przed zbiorowe. Tylko na poszczególnych drzewach pojawiły się nieliczne szyszki z pewnością spasożytowane.

Tylko nieco lepiej przedstawia się sytuacja na  jodle. W nadleśnictwach które zaplanowały zbiory z drzewostanów nasiennych urodzaj określa się jako średni. Może się jednak okazać, że jest słaby co potwierdzają nasze obserwacje. W centralnej i północnej części kraju jodły pospolite nie mają szyszek   Planowane zbiory w poszczególnych nadleśnictwach na południu Polski mogą okazać się trudne w realizacji. Nie należy się spodziewać tak jak w poprzednich latach drzew z 50 i więcej kg szyszek. Raczej z mozołem i cierpliwością trzeba będzie szukać jodeł oblepionych szyszkami.

Dziwi i martwi więc fakt, że ceny za kilogram szyszek w tym roku spadły co jest paradoksalne bo przy tak słabym urodzaju urobki będą dużo słabsze, a koszty naszej pracy wzrastają. W niektórych nadleśnictwach  do przetargu przystąpiło nawet 10 firm!!! Zastanawiające jest jaka może być opłacalność takiego zbioru przy tak niskich cenach. Warunek stosowania metod bezkolcowych w kilku nadleśnictwach jeszcze bardziej sprawę.komplikuje, ale to temat do następnego artykułu.

Mimo wszystko to będzie kawał męskiej przygody!!!


Komentarze