fot. Tomek Kmiecik

          Sezon zimowy rozpoczął się już na dobre!  W przeciwieństwie do poprzednich lat pogoda jest wyśmienita i tylko wiatry czasami przeszkadzają przy zbiorach.
W tym roku niestety urodzaj sosny można okeślić jako słaby, sporadycznie można znaleść drzewa na których jest powyżej 10 kg szyszek. Podobnie jest ze świerkiem, niedosyć, że jest go niewiele to i szyszki są małe. Obiecująco natomiast zapowiada się przyszły sezon sosny co widać po licznych zawiązkach.
Co innego modrzew – na którego urodzaj nie ma co narzekać. Trafiają się drzewa kilkunastokilowe, a szyszki są w tym sezonie wyjątkowo duże! Warto więc wykorzystać ten urodzaj i zapewnić sobie zapas nasion, bo kolejne lata mogą okazać się dużo uboższe.

Otrzymujemy sygnały o pojawiających się tendencjach do wprowadzania w niektórych nadleśnictwach metod bezkolcowych. Zastosowanie tej metody ma uzasadnienie jedynie na drzewach liściastych, na drzewach iglastych stosując metody bazkolcowe powodujemy uszkodzenia w koronach drzew i łamanie gałęzi. Metoda ta jest też dużo droższa od tradycyjnej oraz bardziej czasochłonna.
Miejmy nadzieję, że tegoroczna zima będzie nadal tak łaskawa i pozwoli nam na spokojne szyszkobranie.

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia dla wszystkich szyszkarzy wiele radości, wyciszenia i pokoju płynącego z betlejemskiego żłóbka.

W A.D. 2012 tyle wejść ile zejść!


Komentarze