W ostatnich miesiącach pojawiły się fatalne informacje, na jak wielką skalę zostały zmarnowane zbiory szyszek z WDN – ów oraz drzew doborowych dla Leśnego Banku Genów w Kostrzycy.
Problem ten dotyczy głównie nadleśnictw z południa Polski z okresu ostatnich dziesięciu lat.
Okazało się, że około 80 % procent zbiorów szyszek nie przedstawia żadnej wartości genetycznej, gdyż nie pochodzi z wytypowanych WDN – ów lecz z innych drzewostanów!
Gdzie tkwi przyczyna tego stanu rzeczy?
Otóż w przypadku sosny zwyczajnej zbiór z danego WDN -u powinien odbywać się ze 150 drzew po około kilogramie z drzewa pod ścisłym nadzorem nadleśnictwa!
Jeżeli nadzoru brak, a zbieracze są niesolidni to zamiast na 150 drzew wchodzą na połowę lub jeszcze mniejszą ilość, a nadwyżkę kilogramów rozsypują do worków tak aby ilość się zgadzała. Taki scenariusz jest jeszcze w miarę „pozytywny”, gdyż szyszki w jakimś stopniu nadal reprezentują pulę genetyczną danego drzewostanu nasiennego.
Co natomiast zrobić jeżeli zebrany materiał nasienny jest niewiadomej proweniencji i pochodzi z jakiegoś młodnika!!!
Te nadużycia nie miały by miejsca gdyby kryterium doboru firny szyszkarskiej nie była tylko stawka za kilogram lub wejście lecz jej referencje i doświadczenie w branży.
Niestety firmy same zaniżają stawki co sprawia, że zbiory przestają być dla nich opłacalne i dochodzi do „przekrętów”. Szczególnie jest to widoczne na ternach górzystych, gdzie warunki terenowe są zdecydowanie gorsze przez co i wydajność słabsza. Ceny w tych nadleśnictwach powinny być zdecydowanie wyższe, a zaniżone oferty powinny być automatycznie odrzucane. Dotyczy to szczególnie niektórych firm z po za regionu , które oferują swoje usługi na zbiór jodły i świerka na Podkarpaciu.
Jeżeli nadleśnictwa w których doszło do tych zaniedbań – przy wyborze firmy nadal będą kierować się tylko czynnikiem finansowym a nie kompetencjami i solidnością zbieraczy to problem nadal będzie się powtarzał, a nasze pieniądze marnowane.
Warto tutaj wymienić kilka firm godnych polecenia, które mogą zagwarantować, że zebrany materiał nasienny będzie wiarygodny:
Z terenu Małopolski Marcin Szczotka
Z Ziemi Lubuskiej Marek Majewski
Z Kujaw Darek Chotyński – Wiewiórka
Z centralnej Wielkopolski i Pomorza : Krzysztof. Wnykowicz – andor@post.pl
Jakub. Pruchniewicz- jaq@data.pl
Z północnej Wielkopolski Leszek Grabowski i Grzegorz Norkowski – http://www.alpinex.net.pl/
Z terenu Mazur Marcin Sołtaniuk – stomp@vp.pl