Co cieszy oko szyszkarza?

Z pewnością każdy szyszkarz naprędce odpowie, że widok obsypanego szyszkami drzewa a najlepiej to cały WDN z super urodzajem 🙂 Ale my pójdziemy kilka kroków dalej.
We wrześniu na jednej ze szkółek leśnych w RDLP Gdańsk mogliśmy podziwiać owoce naszej pracy.
Dość niespodziewanie natknęliśmy się na uprawy pochodne daglezji i modrzewia z zebranych przez nas szyszek.
Konkretnie chodzi o te widoczne na powyższym zdjęciu. Ta po lewej pochodzi z nasion daglezji zebranych w zeszłym
roku w ilości 98 kg. Tyle udało się nam wycisnąć z drzewostanu. Dało to niecały kg nasion i to III klasy.
Powinna wyjść mizeria a wyszła szczota jak w swoim żargonie określają szkółkarze- taka miła niespodzianka!
Ta druga sąsiednia uprawa modrzewiowa pochodzi z niewielkiego zbioru z lutego 2016. Nasiona wyszły II klasy,
a efekt też zaskoczył wszystkich. Ale dopiero widok 10 lub 20 letnich upraw pochodnych z szyszek zebranych przed laty to dopiero napawa dumą. Mamy taką okazję na WDN jodły pospolitej na Kaszubach gdzie za granicą drzewostanu rosną już prawie 10 metrowe jodełki z szyszek zebranych w 2000 roku.

Tyle o przeszłości. Sezon letni już za nami. Daglezja nawet w miarę obrodziła, jakość nasion była też zadowalająca. Nasza ekipa w Północnej Saksoni zebrała dwie tony szyszek w Wielkopolsce i na Kaszubach półtorej tony. Dodatkowo narwaliśmy na Pomorzu Gdańskim jeszcze 600 kg jodły. Urodzaj był imponujący, na drzewach od 60 do 100 kg, aż żal było zostawiać bo plany były niewielkie. Z tego co nam wiadomo na południu Polski jodły już tak nie obrodziły.

Już niebawem zaczną się zbiory szyszek olchy czarnej, najczęściej dla LBG w Kostrzycy na zasób genowy. Szkoda, że w przetargach niektóre firmy szyszkarskie niezbyt cenią swoją pracę, a konkretnie tyczy się to kilku firm arborystycznych, które nieobeznane w stawach za tego typu usługi zaniżają ceny. Czasami wystarczy zrobić małe rozeznanie w branży. LBG w Kostrzycy ma ustalone widełki za stawkę wejścia na drzewo i nonsensem jest wykonywanie tego za mniejsze pieniądze?

Co do zbliżającego sezonu zimowego to z urodzajem sosny zwyczajnej może być różnie, szału nie będzie.
Lepiej się zapowiada modrzew i świerk.

TYLE ZEJŚĆ ILE WEJŚĆ!!!


Komentarze