W miesiącu lipcu pozyskiwaliśmy z dębów i buków próbki aparatu asymilacyjnego do badań laboratoryjnych. Z wytypowanych czterech powierzchni liczących każda po pięć drzew w Nadleśnictwach Krotoszyn, Góra Śląska, Smolarz i Bogdaniec pobieraliśmy próbkę liści z różnych nasłonecznionych  części korony drzewa. Na miejsce pracy byliśmy zawożeni  przez pracowników Biura Zarządzania Lasu z Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego. W akcji wzięli udział Wojciech Kowalski, Marcin Tupalski, Adam Tomaszewski i Jakub Pruchniewicz.

W październiku będziemy kontynuować pobieranie pędów ze stu  drzew iglastych sosny i świerka w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej.

Obecnie jesteśmy w trakcie zbiorów próbnych szyszek daglezji zielonej. Niestety wyniki nie są zbyt obiecujące. Urodzaj można na niektórych drzewostanach określić jako średni,  a na niektórych WDN – ach jest słabo.  Po przekrojeniu szyszek okazuje się jednak , że nasiona zostały skonsumowane przez robale.  Tylko na niektórych drzewach można  trafić na niespasożytowane szyszki z dobrymi nasionami.

Bardziej obiecujące wydają się być w tym roku zbiory szyszek z jodły zwyczajnej i z innych drzew egzotycznych. Z naszych obserwacji wynika, że może nie jest to jakiś oszałamiający urodzaj, ale drzew ze sporą ilością szyszek na pewno nie zabraknie.

Ważne aby ceny za nasze usługi chociaż nieco wzrosły w porównaniu do lat ubiegłych, w końcu koszty cały czas idą w górę!!!


Komentarze