Mini zlot

W dniach od 16 do 18 lutego w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra w okolicach miasta Piła odbył się zlot wybitnych nadszyszkowników z trzech województw: wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Na pięknym ponad stuletnim drzewostanie nasiennym nieopodal rzeki Gwdy sześciu szyszkarzy zebrało 438 kilogramów szyszek sosnowych.
Trzeba zaznaczyć, że pełną ekipą pracowaliśmy tylko w ciągu jednego dnia, pozostałe dwa dni na drzewostanie przebywało 4 szyszkarzy.
Urodzaj szyszek był zadowalający i pozwolił nam osiągnąć całkiem niezłe wyniki. Na dodatek Nadleśnictwo obdarowało nas miłymi i interesującymi prezentami a nade wszystko zapewniło super profesjonalny nadzór, który nie tylko na bieżąco ważył szyszki ale też odbierał worki z szyszkami z pod drzew, a było co nosić bo z niektórych drzew można było zebrać nawet 20 kilogramów.

Warto zaznaczyć, że doświadczenie szyszkarzy jak by je mierzyć latami wynosi 150 lat, czyli tyle już przepracowali lat na szyszkach.
Tylko jeden z uczestników tego mini zlotu jest początkującym zbieraczem czyli podszyszkownikiem bo dopiero drugi sezon nabiera wprawy.

Po całodziennym fantastycznym szyszkowaniu mogliśmy gościć u jednego z uczestników, a właściwie to kierownika ekipy Grzegorza Norkowskiego z Ujścia. Atmosfera wieczornych biesiad była przednia zwłaszcza, że klimat miejsca wybitnie pasował do starych szyszkarskich kwater.

Przed nami już tylko kilka tygodni pracy w lesie i ponad tona szyszek do zerwania na Kujawach, Pomorzu i w Wielkopolsce.


Komentarze