W dniach 13 i 14 lutego w Nadleśnictwie Kościan odbył się kolejny zlot szyszkarzy. Pozyskiwaliśmy szyszki sosny ze 100 drzew z WDN do programu LBG w Kostrzycy  na zasób genowy oraz z trzech drzew matecznych. Drzewostan położony nad jeziorem Przemęckim należy do jednych z najstarszych w Polsce, został uznany w 1969 roku, a szyszki zbiera się na nim od początku lat siedemdziesiątych.

Zbiór odbył się przy bezwietrznej pogodzie, drugiego dnia naszej pracy pojawiło się słońce i zniknął śnieg zalegający w koronach co bardzo ułatwiło nam wyszukiwanie drzew z  szyszkami. Urodzaj nie był może najlepszy, ale bez problemu w doborowym gronie zerwaliśmy około 170 kg szyszek. Pojawili się szyszkarze z  Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Wszyscy szyszkarze byli pod wrażeniem niezwykłej gościnności leśników Nadleśnictwa Kościan. Mogliśmy ogrzać ręce przy ognisku i upiec kiełbaski. Nadleśnictwo zafundowało nam również pyszny placek i gorącą herbatę z sokiem malinowym oraz mocną kawę oraz przede wszystkim fantastyczną atmosferę za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.


Komentarze