SOSNA SUPRASKA

Wejść na czubek 45 metrowej sosny to przeżycie niepowtarzalne dla każdego szyszkarza. Zobaczyć Puszczę Knyszyńską z jej wysokości- bezcenne! Dla tej chwili warto było przejechać kilkaset kilometrów na Podlasie.

To że na Mazurach w Puszczy Augustowskiej, Knyszyńskiej i Białowieskiej rosną wysokie i piękne sosny to już było wiadomo od dawna. Ale z pośród nich wyróżnia się sosna supraska, kiedyś zwana była sosną masztową i nie może dziwić, że stocznie z wielu krajów zamawiały do swoich trójmasztowców materiał z tych właśnie drzewostanów. Gonna sosna supraska nie dosyć, że jest nieprzeciętnie wysoka, to jeszcze cechuje się elastycznością i małą ilością sęków. Prawdopodobnie rodowód jej sięga czasów po ostatnim zlodowaceniu, tak więc jest rodzimego pochodzenia, i nie była sprowadzana z innych obszarów Europy. Dlatego wytworzyła takie cechy, które ją tak wyróżniają np. odporność na niskie temperatury.

Najlepsze drzewa zostały wytypowane jako drzewa mateczne. Jedno z nich o numerze bocznym 3414 zostało uznane w 1984 roku i rośnie w Nadleśnictwie Supraśl w Leśnictwie Krasne. Obecnie liczy sobie 130 lat. W literaturze podana jest wysokość 37 metrów, ale mierzona w 1995 roku. Przez ponad 20 lat raczej nie urosła 8 metrów, choć kto to wie….? Podane w literaturze dane dotyczące wysokości ekotypu sosny supraskiej raczej są zaniżone. W Nadleśnictwie Supraśl jedna ze ściętych sosen liczyła 48 metrów!!! Nasze drzewo mateczne jest wzorcowe – gładka strzała bez sęków, wąska korona, cienkie gałęzie i bardzo wiotkie – można je było wyginać w pałąk i nie pękały. Te cechy genetyczne zdecydowały, że nie powalił jej żaden huragan i oparła się każdemu wiatrowi zawłaszcza temu od wschodu. Wznosi się ponad drzewostan o 10 metrów jak widać na załączonym zdjęciu. Zostały z niej pozyskane szyszki do programu LBG w Kostrzycy w ilości 5 kilogramów.

Zostanie więc dla potomnych zamrożony w ciekłym azocie ten bezcenny materiał genetyczny.


Komentarze